Czy wydajność naszych maszyn spadnie?

Niektórzy z Was pewnie zastanawiają się czy z najbliższą aktualizacją systemu operacyjnego nie dostaniecie szoku związanego ze sporym spadkiem wydajności? Niestety jeden z scenariuszy może tak wyglądać, a wszystko to przez wykryte luki w zabezpieczeniach procesorów wykorzystywanych w większości komputerów na świecie.

Meltdown i Spectre to dwa rodzaje ataków, które umożliwiają dostęp do pamięci naszych CPU przez co osoba atakująca może uzyskać informacje o właścicielach komputerów, ich dane wrażliwe oraz np. zachowane hasła.

Poprawki zostały już zapowiedziane i prawdopodobnie w niedługim czasie trafią do naszych systemów operacyjnych jednak wiąże się z tym pewna niedogodność. Wprowadzone zabezpieczenia wpłyną negatywnie na wydajność naszych systemów na poziomie 5-30% w zależności od typu architektury, procesora i generacji sprzętu.

Jeżeli ten najczarniejszy scenariusz się spełni i wydajność naszych komputerów, a co za czym idzie również stacji roboczych i serwerów tak drastycznie spadnie to czy jesteśmy na to przygotowani? Czy przeprowadzaliśmy odpowiednie testy wydajności odpowiadające na te pytania?

My TAK!, a WY?